logo_H1
logo_H1



Copyright © 2021 H1 Portal

Copyright © 2021 H1 Portal

Rosacea – terapije

Rosacea je kronična upalna bolest kože čije je trajanje nepredvidljivo i sama bolest je sklona pogoršanju. Uzrokuje crvenilo kože i vidljive kapilare koje su proširene (teleangiektazije), a u težim slučajevima dolazi i do zadebljanja kože osobito na nosu. 

Simptomi i terapije

Prema simptomima bolest se dijeli u tri stupnja te liječenje ovisi o težini tih simptoma.

Prvi stupanj rosacee uzrokuje trajno crvenilo na licu i vidljive teleangiektazije (kapilare). Koža pacijenata je osjetljiva te se prvo trebaju primijeniti neutralni preparati koji nisu iritirajući. Lokalni preparati često mogu uzrokovati osjećaj zatezanja i pečenja. Ponekad se uz  primjenu lokalnih preparata također preporučuje peroralna antibiotska terapija. Nakon toga mogu se nastaviti primijenjivati lokalni preparati koji smanjuju upalu.

U drugom stupnju rosacee dolazi do crvenila i nastanka papula i pustula, odnosno crvenih prištića ispunjenih gnojem. Kod ovog stupnja se kombinirana terapija pokazala efektivnom. Lokalna terapija podrazumijeva antibiotike tako je to najčešće metronidazol, zatim eritromicin i klindamicin te retinoide, benzoil perokside i azelaičnu kiselinu. Osim lokalne terapije može se raditi kemijski piling (AHA) svaka 2 do 4 tjedna. 

Do zadebljanja kože dolazi u najtežem, trećem stupnju bolesti. Za uklanjanje zadebljanja koriste se radio kirurške metode, laserske metode, elektrokoagulacija, dermoabrazija ili kirurško uklanjanje. U određenim slučajevima potrebno je nekoliko puta ponoviti postupak uklanjanja zadebljanih dijelova kože koja se manifestir ana nosu te govorimo o gomoljastom nosu ili rinophimi.

Laserske terapije za rosaceu

Za Rosacea liječenje mogu se koristiti i laserske metode. One su uglavnom bezbolne, uklanjaju 50 do 75% simptoma i rezultati traju do 5 godina. Ovisno o simptomima, primjenjuju se različite laserske terapije. Za uklanjanje teleangiektazija koristi se erbijski laser koji može ukloniti i višak tkiva koje nastaje zadebljanjem kože. Za smanjenje crvenila i upale koristi se pulsed-dye laser. Kod pojave zadebljanja kože dolazi do deformacije nosa te se za preoblikovanje koristi CO2 laser. Osim lasera može se primijeniti i IPL terapija koja uklanja promjene u pigmentu i boji te crvenilo kože. Nuspojave laserskih terapija su crvenilo, zatezanje i peckanje kože te svrbež. Sve nuspojave su kratkotrajne i prolaze u roku od nekoliko dana od primjene terapije.

Povezani članci

Related

Što su alergije?

Alergije su prekomjerni imunološki odgovori na inače bezopasne tvari, koje se nazivaju alergeni. To može uključivati ​​različite tvari poput peludi, prašine, hrane, životinjske dlake ili uboda insekata. Za većinu ljudi, ove tvari su neškodljive, ali za one koji su...

read more

Anksioznost

Anksioznost je stanje koje se očituje osjećajem tjeskobe, napetosti, panike ili straha. Može se javiti u očekivanju opasnosti, trajati nakon prolaska opasnosti ili se pak pojaviti bez jasne opasnosti.  Što je i kako možemo prepoznati anksioznost, pročitajte u nastavku...

read more