logo_H1
logo_H1



Copyright © 2021 H1 Portal

Copyright © 2021 H1 Portal

Što je hemoptiza i kao ju prepoznati

Hemoptiza je medicinski termin koji označava iskašljavanje krvi iz respiratornog trakta. To može uključivati krv koja dolazi iz grla, bronha, dušnika ili pluća. Ova pojava može biti simptom različitih zdravstvenih stanja, od kojih neka mogu biti ozbiljna i zahtijevaju hitnu medicinsku pažnju.

Postoji nekoliko uzroka hemoptize, među kojima su:

  • Infekcije
  • Kardiovaskularne bolest
  • Rak pluća
  • Trauma
  • Kongenitalne malformacije

Razlikovanje između hemoptize i hematemeze

Hemoptiza i hematemeza su dva medicinska termina koji opisuju pojavu krvi, ali se razlikuju po izvoru i karakteristikama. Razumijevanje njihovih razlika ključno je za pravilnu dijagnozu i liječenje.

Hemoptiza se odnosi na iskašljavanje krvi koja potječe iz dišnog sustava, uključujući nos, grlo, bronhije ili pluća. Uzroci hemoptize mogu biti raznoliki, uključujući infekcije, traume, tumore ili upalne bolesti pluća. Pacijenti s hemoptizom često opisuju prisutnost krvi u iskašljaju, ponekad povezanu s kašljem ili otežanim disanjem. Dijagnostički postupci uključuju fizikalni pregled, rendgenske snimke pluća, CT skeniranje ili bronhoskopiju radi identifikacije izvora krvarenja.

Hematemeza, s druge strane, označava pojavu krvi u povraćanju, što ukazuje na krvarenje iz gastrointestinalnog trakta, obično iz želuca ili gornjeg dijela crijeva. Uzroci hematemeze mogu biti čirevi, gastritis, želučane varice ili tumori. Boja krvi u povraćanju obično je svijetlo crvena ili tamnocrvena, ovisno o brzini probave krvi u gastrointestinalnom sustavu. Dijagnostički postupci uključuju endoskopiju želuca ili dvanaesnika radi lokalizacije i procjene uzroka krvarenja.

Razlika između hemoptize i hematemeze leži u izvoru krvarenja – hemoptiza dolazi iz dišnog sustava, dok hematemeza dolazi iz gastrointestinalnog trakta. Oba stanja zahtijevaju pažljivu dijagnostiku radi utvrđivanja uzroka i odgovarajućeg liječenja. Hitna medicinska intervencija može biti potrebna u slučaju teških ili ponavljajućih epizoda krvarenja kako bi se spriječile komplikacije i poboljšala prognoza pacijenta.

 

Povezani članci

Related

Seboroični dermatitis kod beba

Seboroični dermatitis kod beba, poznat i kao tjemenica, je uobičajeno stanje koje se manifestira kao ljuskave, žućkaste naslage na vlasištu. Ovo stanje može također zahvatiti područja poput obrva, nosa, ušiju i pelenske regije. Iako može izgledati zabrinjavajuće,...

read more

Što je to alergijski rinitis?

Alergijski rinitis je upalna reakcija sluznice nosa na alergene iz okoline. Ovaj čest zdravstveni problem, poznat i kao peludna hunjavica, javlja se kada imunološki sustav pretjerano reagira na tvari koje inače nisu štetne, poput peludi, prašine, dlaka kućnih...

read more